Сонячні Затемнення у Середні Віки

Сонячні затемнення є одним з наших найбільш чудових епізодів природних явищ. Це було вірно і в середні віки, про які розповідається в десяти розповідях з усього середньовічного світу.

Існує тисячі згадок про сонячні затемнення в середньовічних хроніках, наукових працях та інших джерелах. Більшість з них досить короткі з малою кількістю деталей. Однак деякі містять цікаві подробиці, включаючи реакцію людей та тварин на них. В той час як середньовічні астрономи могли передбачити наближення затемнення з великою точністю, можна уявити, що більшість людей дізналися про нього лише в момент його відбування.

У декількох з описів письменники бачили затемнення як знак або передвістя того, що наближаються великі події. Вони намагалися пов’язати небесне явище з падінням королівства або смертю правителя. Інші описи більше зосереджені на наданні наукових деталей. Ось десять описів:

Англія – 20 червня 540 року

Англосаксонська хроніка містить 20 описів затемнень між роками 538 та 1140.

Константинополь, Візантійська імперія – 22 грудня 968 року

Історія Леона Діакона описує затемнення, яке відбулося перед Різдвом:

Текст 13-го століття “De Sphaera Mundi” Йохана де Сакробоско зображує затемнення. Кредит: Бібліотека Нью-Йорка, Громадське надбання.

Поки імператор був зайнятий у Сирії, близько часу зимового сонцестояння сталося затемнення сонця, таке, якого ніколи не траплялося раніше, за винятком того, що відбулося під час Страстей Господа через безумство юдеїв, коли вони скоїли великий гріх, прибивши до хреста Творця всього існуючого. Характер затемнення був наступний. 22 грудня, на четверту годину дня, при спокійній, ясній погоді, темрява охопила землю, і всі яскраві зірки стали видимі. Можна було побачити диск сонця темним і незасвіченим, і слабке тьмяне сяйво, схоже на дуже тонку обручку, яке освітлювало край диска по всьому його периметру. Поступово сонце пройшло за місяць (оскільки останній можна було бачити, закриваючи перший в прямому напрямку), і випромінювало свої власні промені, які знову наповнили землю світлом. Люди були в страху перед новим і незвичним видовищем і благали божественну силу молитвами, як це відповідало. У той час я жив у Візантії, здобуваючи загальну освіту.

Каїр, Єгипет – 13 грудня 977 року

У десятому столітті Каїр ще був молодим містом, і ось маємо звіт, де група вчених зібралася, щоб спостерігати за затемненням:

Це сонячне затемнення сталося вранці у четвер, 28-го дня місяця Рабі ‘аль-Ахір, в 367 році аль-Хіджри… (дата за перським календарем)… Ми, група вчених (даються десять імен), зібралися в аль-Карага (район Каїра) у мечеті Абу Джа’фара Ахмеда ібн Насра аль-Магрибі, щоб спостерігати за цим затемненням. Кожен чекав початку цього затемнення. Воно почалося, коли висота сонця перевищувала 15 градусів, але була менше 16 градусів. Присутні всі погодилися, що близько 8 цифр діаметра сонця були затемнені, тобто трохи менше 7 цифр поверхні. Сонце повністю очистилося, коли його висота перевищувала 33 градуси на близько 1/3 градуса, за моєю оцінкою, і всіх присутніх погодилися з цим.

Малюнок сонячного затемнення у Commentarii in Somnium Scipionis., автор Макробій Амбросій Теодозій – Копенгаген, Королівська бібліотека, мс. NKS 218 4°.

Клюні, Франція – 29 червня 1033 року

Хронікер 11 століття Рудольф Глабер включає опис часткового затемнення. Письмо Глабера сильно спрямоване на вкрай релігійний характер з відчуттям мілленаризму. Він також був вільним у правді, одним з прикладів цього є історія, що закінчує цей розділ – Папа мав би бути змушений залишити Рим, але це, ймовірно, сталося лише через три роки.

У тому ж самому році, тисячу років після Страстей Господа, у п’ятницю, 29 червня, двадцять восьмий день місяця (червня), сталася жахлива подія, затемнення або затемнення сонця з шостої по восьму годину. Тепер саме сонце набрало колір сапфіру, і його верхня частина виглядала як місяць у своєму останньому кварталі. Кожен бачив свого сусіда блідим, як перед смертю, все здавалося бути зануреним в шафранову пару. Тоді серця людей охопила крайня страх і жах, бо вони розуміли, що цей знак передвіщає якусь жахливу скорботу, яка спаде на людство. Того самого дня, в свято народження апостолів, в церкві святого Петра, деякі римські князі змовилися разом і повстали проти римського Понтифіка. Вони намагалися вбити його, але не вдалося, і вони лише вигнали його з сидіння. Але, як ми вже сказали, через це та інші безобразні вчинки, імператор поспішив туди і відновив його.

Багдад – 20 червня 1061 року Ібн аль-Джаузі фіксує це:

У середу, коли до завершення Джумади аль-Аула залишалося дві ночі, через дві години після сходу сонця сонце було повністю затемнене. Була темрява, і птахи падали під час польоту. Астрологи стверджували, що мав залишитися один шостий частини сонця [не затемнений], але нічого з цього не залишилося. Сонце знову з’явилося через чотири години і частину [години]. Затемнення не було в усьому сонці [тобто воно не було повним] в місцях, крім Багдада та його провінцій.

Мухаммад ібн Мухаммад Шакір Рузмахі-‘і Натані – Сонячне затемнення – Walters W65913B

Англія – 20 березня 1140 року

Хронікер Вільям з Малмсбері повідомив про це затемнення, яке сталося, коли Англія перебувала у середині громадянської війни.

По всій Англії відбулося затемнення, і темрява була настільки великою, що спочатку люди вважали, що світ завершується. Потім вони зрозуміли, що це було затемнення, вийшли на вулицю і могли бачити зірки на небі. Багато хто вважав і казав, що король скоро втратить свою владу.

Браувейлер, Німеччина – 26 жовтня 1147 року

Монах, який писав Аннали Брунвіларенсес, пише про це затемнення:

1147 рік. У неділю, 7-й день перед календами листопада, сталося сонячне затемнення о третій годині і тривало після шостої. Затемнення стояло нерухомо протягом цілої години, як зауважено на годиннику [горологіум]… Протягом цієї години говорили, що на шляху є круг різних кольорів, який обертається швидко.

Браувейлер, Німеччина – 26 жовтня 1147 року

Монах, який писав Аннали Брунвіларенсес, пише про це затемнення:

1147 рік. У неділю, 7-й день перед календами листопада, сталося сонячне затемнення о третій годині і тривало після шостої. Затемнення стояло нерухомо протягом цілої години, як зауважено на годиннику [горологіум]… Протягом цієї години говорили, що на шляху є круг різних кольорів, який обертається швидко.

Китай – 25 червня 1275 року

Ось перший з двох описів затемнення, яке відбулося:

Час правління Те-ю, 1-й рік, місяць VI, день кен-цзи, перший день місяця. Сонце затемнене; воно було повним. Небо і земля були в темряві. Людей не можна було розрізнити на відстані фута. Курчата та качки поверталися на нічліг. (Тривало) з години сзу (9-11 год) до години ву (11-13 год); потім світло повернулося.

Другий опис:

Сонце затемнене; воно було повним. Були видно зірки. Усі курчата та качки повернулися на нічліг. У наступному році династія Сунг була знищена.

Авіньйон, Франція – 31 січня 1310 року

З “Історії церковного життя Птоломея Лукенського”:

1310 року, о восьмій годині вечора в Авіньйоні, відбулося затемнення Сонця, яке було несподівано повним і дивовижно мерехтливим. З’явилася, як при настанні ночі, одна зірка, за думкою толпи. Тоді дійсно було помітно напівколо, яке тривало після дев’ятої години.

Саламанка, Іспанія – 29 липня 1478 року

Зі звіту священика на ім’я Андреас Бернальдес:

У той рік одна тисяча чотириста сімдесят восьмого, двадцять дев’ять днів місяця липня, у день Святої Марти у полудень, Сонце зазнало затемнення, найбільш жахливе з усіх, які бачили до того ті, хто народилися, оскільки Сонце було повністю закрите, і воно стояло чорним, а зірки з’явилися, ніби була ніч; це тривало вкорочене дуже довго, аж поки поступово не відкрилося, і люди були великою жахливою, і вони втекли до церков, і ніколи більше Сонце не поверталося до свого коліру, і день не став таким ясним, як раніше був, і таким став дуже туманним.

Ресурс: Medievalist.net

IV міжнародна науково-практична конференція у м. Львів та Урич

З великою вдячністю та задоволенням згадую поїздку на IV міжнародну науково-практичну конференцію у м. Львів та Урич. Дякую організаторам та всім учасникам! Роман Миська, Vasyl Rozhko, Юрій Лукомський, Сергей Тараненко, Maria Mykhats-Proniv, та іншим)))

Майстер клас у Вінниці, Вересень 2023

Нещодавно разом з Музеєм Вінниці влаштовували майстер-клас «Історія писемності та основи кириличного письма» в самому серці Вінниці. Це були чудові два дні. Дякуємо всім, хто долучився!

Пропонуємо переглянути декілька світлин з майстер-класу.

Фото: Микола Геркалюк.

День Києва 2023

З днем народження, рідне місто.

Відсвяткували у Музей Києва. Museum of KyivМузей Києва. Museum of Kyiv.

Боярин Воевода Димитрий провів Майстер-клас з “Історії писемності та основ кириличного письма”.

Дали інтерв’ю каналу 1+1 і про майстер-класи у музеї протягом дня і про нашу невеличку виїздну крамничку з сувенірами на історичну тематику.

Святкуємо свято разом! 💙💛

Майстер-класи в Київському археологічному хабі

Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”

У рамках програми Президента України “Велика реставрація” у 2021 р. будівля сучасного корпусу № 5 (споруджена 1909 р. коштом митрополита Флавіана (Городецького) за проєктом архітектора Євгена Єрмакова для бібліотеки) була звільнена для реставраційних робіт. Науково-дослідний сектор археології заповідника отримав напівпідвальне приміщення корпусу № 19 (“Новий готель”). Саме тоді завідувач сектору, Сергій Тараненко, висунув пропозицію створити Київський археологічний хаб – місце, де зможуть зустрічатися колеги, спілкуватися, обговорювати наукові питання, а також передавати свої знання дітям і студентам.
Протягом 2022 р. наукова співробітниця сектору Олена Махота зі студентами Київського університету імені Бориса Грінченка (керівник – Олександр Бонь) підготували приміщення під різноманітні майбутні локації Археологічного хабу. Одна з них – зона історичних реконструкцій, експозицію в якій розробив і власноруч виконав реконструктор Дмитро Чубій. Тут відвідувачі зможуть дізнатися про маловідомі факти з історії України, познайомитися з репліками давніх писемних інструментів і матеріалів, верстатами й обладнанням для виготовлення реплік грошей, засвоїти знання значно швидше, опанувати практичні навички, а до того ж, ще й розважитись. Інтерактивні курси та майстер-класи будуть проводитись за авторською методикою, слухачі стануть учасниками “історичного” дійства завдяки візуальному, тактильному, слуховому ефектам тощо.
Один з перших майстер-класів на базі Археологічного хабу заповідника відбувся 27 січня 2023 р., в останній день зимових канікул, для дітей співробітників нашої установи. Попри відсутність електроенергії несемо радість дітям!

Урочисте відкриття Музею “Церква Спаса на Берестові”

У Національний заповідник Києво-Печерська лавра відбулось урочисте відкриття Музею “Церква Спаса на Берестові”.Дякуємо організаторам за співпрацю, та новому наміснику Лаври архімандриту Авраамію за благословення на нашу писемну справу. Гарні фото Yuriy Yurchenko та Михаил Лебедев

Київський Археологічний Хаб

Вельмішановне панство, друзі та партнери!
Всім здравія, натхнення та Перемоги!
В партнестві з Київським Археологічним ХАБом та його ідейним автором Sergiy Taranenko в Новому році чекаємо вас на нашому інтерактивному історико-культурному майданчику.

Участь у ХІІ-ій Всеукраїнській науково-практичній конференції «Археологія & Фортифікація України»

Дякуємо всім учасникам ХІІ-тої Всеукраїнської науково-практичної конференції «Археологія & Фортифікація України» за активну участь та підтримку!
Цього року конференція пройшла у змішаному форматі, частина учасників прибула до нашого міста, а частина виступали та слідкували за виступами через Зум. Заявки на участь подали 67 науковців з 21 міста та містечок України (Харків, Хмельницький, Київ, Переяслав, Хотин, Ужгород, Вінниця, Дунаївці, Чемерівці, Львів, Чигирин, Черкаси, Дніпро, Путивль, Борщів, Чернівці, Тернопіль, Межибіж, Батурин, Маліївці, Камянець-Подільський) та з Угорщини. Всі мали можливість ввечері насолодитись спілкуванням та поділитись враженнями під час фуршету.
Паралельно діяла виставка знахідок з останнього польового сезону 2021 року: експонати з трипільського поселення с. Голосків; давньоруського городища Кармалюкової гори та знахідки з Камянця-Подільського.
За результатами конференції буде випущено збірник наукових праць. Нагадуємо, що до 10 листопада приймаємо статті для збірника. Попередні 11 збірників ви можете завантажити на сайті музею. http://muzeum.in.ua/naukovyi-rozdil.html
Shopping Cart